Wakacje w bibliotece
W czasie wakacji w ramach zajęć zorganizowanych w placówkach bibliotecznych naszej gminy dzieci układały puzzle, rozwiązywały krzyżówki, rysowały i grały w gry planszowe oraz budowały pojazdy i budowle z klocków Lego. Nie brakowało chętnych do skorzystania z darmowego Internetu, który jest dostępny we wszystkich bibliotekach naszej gminy dzięki Fundacji ORANGE. Wykorzystując materiały dostarczone przez wspomnianą fundację, dzieci przebywające w bibliotekach obejrzały kreskówkę pt. „Sieciaki”, z której dowiedziały się, jak bezpiecznie używać Internetu, aby nie stać się ofiarą cyberprzemocy.
Ładnie czytam
29.05 w filii Lubecko , 5.06 w GBP i 06.06 w filii Kochcice odbył się konkurs czytania dla klas 1-3. Każdy uczestnik otrzymał dyplom i nagrodę książkową, a publiczność poczęstowano słodyczami.
Laureaci w Lubecku:
Klasa I
-Gwóźdź Wiktoria
-Andryszczak Katarzyna
-Hibner Kamila
Klasa II
-Kus Weronika
-Warzecha Jan
-Rakowiecka Natalia
Klasa III
-Grabolus Emilia
-Dubiel Olga
-Pawołka Tomasz
Laureaci w Kochanowicach:
Kl. I a
1.Bartłomiej Śleziona
2.Marek Ganita
Kl. I b
1.Maja Wołowczyk
2.Kacper Karmański
Kl. II a
1.Julia Maruszczyk
2.Dominik Styczyrz
Kl. II b
1.Natalia Imiołczyk
2.Patryk Ledwoń
Kl. III a
1.Daria Wrzyciel
2.Mikołaj Blacha
Kl. III b.
1.Janusz Pach
2.Weronika Wołowczyk
Laureaci w Kochcicach:
Klasa I
I miejsce Weronika Szmaglińska
II miejsce Natalia Wegiera
Adam Biernacki
Klasa II
I miejsce Bartłomiej Kuc
II miejsce Cezary Wręczycki
Oliwia Feliks
Klasa III
I miejsce Jakub Olszewski
II miejsce Zachariasz Berbesz
Paulina Tkocz
Spotkanie z Elżbietą Bednarczyk
25 czerwca 2013 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Kochanowicach zorganizowała spotkanie autorskie z Panią Elżbietą Bednarczyk, która pisze książki dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz tworzy sztuki teatralne. Jest autorką książeczki dla dzieci „Kłótnia w tornistrze”, którą zaprezentowała podczas spotkania. Książeczkę można było nabyć wraz z imienną dedykacją.
Pisarka rozmawiała z dziećmi o właściwych postawach moralnych i zachowaniach w życiu. Tematyka ta przewija się w pisanych przez Panią Bednarczyk utworach, które przekazują pozytywne wartości i wzory dobrego postępowania.
Autorka od wielu lat mieszka w Australii i właśnie o życiu i zwyczajach mieszkańców tego dalekiego kontynentu opowiadała w dalszej części spotkania, prezentując kolorowe slajdy z krajobrazami i egzotycznymi zwierzętami - papugami, kangurami czy misiami koala.
Cała Polska czyta dzieciom
W ramach akcji „ Cała Polska Czyta Dzieciom” dnia 8.04.2013r gościłyśmy w przedszkolu w Kochanowicach. Podczas spotkania przedszkolaki w poszczególnych grupach wiekowch wysłuchały kilku bajek i opowiadań. Na zakończenie spotkania dzieci pełne entuzjazmu i zapału odpowiadały pytania dotyczące czytanej książki.
IV Wiosenny Turniej Warcabowy
Dnia 27.03.2013 r. odbył się "IV Wiosenny Turniej Warcabowy" organizowany przez filię Gminnej Biblioteki Publicznej w Lubecku i świetlicę szkolną przy Zespole Szkół w Lubecku. W turnieju wzięło udział 40 uczniów szkoły podstawowej. Rozegrano po 10 rund w dwóch kategoriach wiekowych
Klasy I-III
I miejsce- Maciek Kaczmarczyk
II miejsce- Dawid Kuś
III miejsce- Bartosz Andryszczak
Klasy IV-VI I miejsce- Marek Spik
II miejsce- Weronika Respondek
III miejsce- Kacper Burzyk
Zwycięzcy turnieju otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe, a pozostali uczestnicy poczęstowani zostali słodyczami. Zawody szachowe przygotowali wspólnie pani Gabriela Rurańska i pan Przemysław Sadziak.
Wieczorek literacki
Gminna Biblioteka Publiczna w Kochanowicach wspólnie ze Stowarzyszeniem Miłośników Gminy Kochanowice zorganizowała spotkanie z księdzem Marcinem Wojtczakiem i Panią Małgorzatą Grabolus, którzy 28 marca 2013 r. poprowadzili wieczorek literacki poświęcony osobie Jana Gajdy.
Jan Gajda to trochę zapomniany, ale ważny dla naszego regionu poeta, malarz i społecznik. Prowadzący, w ciekawy sposób opowiadali dzieje Jana Gajdy, omawiając jego związek z naszymi miejscowościami. W prezentacji multimedialnej przedstawili materiały źródłowe, w których drukowane były wiersze i pieśni poety oraz niektóre obrazy i rzeźby wykonane przez J.Gajdę. Obecni na wieczorku z zaciekawieniem wysłuchali kilku utworów poetyckich prezentowanego autora, jak również śpiewali jego pieśni.
Pani Maria Dziuk, obecna na spotkaniu, przeczytała swój wiersz o kościele w Lubecku, napisany specjalnie na tę okazję, a następnie przekazała go gościom.
Ferie w bibliotece
W czasie ferii zimowych biblioteki zorganizowały zajęcia dla dzieci. Od
poniedziałku do piątku dzieci układały puzzle, rozwiązywały krzyżówki,
rysowały i grały w gry planszowe. Nie brakowało chętnych do skorzystania
z darmowego dostępu do Internetu, który jest możliwy we wszystkich
bibliotekach naszej gminy dzięki Fundacji ORANGE.
Do biblioteki po darmowy Internet
W Gminnej Bibliotece Publicznej w Kochanowicach działa program „Orange dla bibliotek”.
W ramach uczestnictwa naszych bibliotek w tym programie w czytelni internetowej GBP zorganizowano zajęcia z obsługi komputera i korzystania z Internetu osób z grupy wiekowej 50+. Biblioteka organizując szkolenie dla seniorów chciała pokazać, że korzystanie z Internetu może być nie tylko sprawą łatwą, ale i przynoszącą korzyści. Internet pozwala na dostęp do najświeższych informacji, umówienie się na wizytę lekarską, wyszukiwanie interesujących nas rzeczy, darmowe przelewy bez uciążliwego stania przy okienku kasowym. Dzięki internetowi możemy zrobić zakupy bez konieczności wychodzenia z domu. Internet dla wielu seniorów w Polsce jest jeszcze tajemnicą. W programie szkolenia, które odbyło się w bibliotece w Kochanowicach była m. in. podstawa obsługi komputera, pierwsze kroki w wyszukiwarce internetowej i serwisach e-zakupowych.
Brak komputera w domu nie musi oznaczać wykluczenia cyfrowego. W każdej z trzech placówek bibliotecznych w gminie Kochanowice można bezpłatnie skorzystać z Internetu.
Zabawa Andrzejkowa
Dnia 30.11.2012 została zorganizowana „Zabawa Andrzejkowa” przygotowana przez świetlicę Zespołu Szkół w Lubecku (Przemysław Sadziak) i Bibliotekę Publiczną filia w Lubecku (Gabriela Rurańska).
W zabawie brało udział 35 osób, które wróżyły sobie z przygotowanych przez przybyłą wróżkę i czarownicę wróżb:
- dzieci wrzucały do wody monety i wypowiadały zaklęcie „Hokus pokus”,
- lały wosk do miski z wodą przez dziurkę od klucza i interpretowały kształty zastygniętego wosku,
- serce z imionami – dziewczynki wbijały igłę w kartkę w kształcie serca zapisaną imionami chłopców, a chłopcy w serduszko z imionami dziewcząt, w ten sposób wróżono sobie imię ukochanego,
- kubki przyszłości – uczniowie kolejno wskazywali kubki, to co pod nimi się znajdowało przepowiadało im przyszłość np.: książka – pisarz , jabłko – ogrodnik, statek – marynarz,
- kolory – dzieci losowały karteczki o różnych kolorach a wróżka odczytywała ich znaczenie.
Na koniec zabawy wszyscy uczestnicy zostali poczęstowani słodyczami.
WYNIKI GMINNEGO DYKTANDA
Dnia 15 grudnia 2012r. Gminna Biblioteka Publiczna w Kochanowicach przeprowadziła już po raz XIV Dyktando Gminne. Wzięło w nim udział 40 osób. Dyktando zostało zorganizowane dla dwóch kategorii wiekowych: dzieci (do 12 lat) i młodzieży oraz osób starszych.
Laureaci konkursu:
Grupa młodsza
I miejsce
Zuzanna Maruszczyk
Pyka Klaudia
III miejsce
Marta Franke
Wiktoria Ratyńska
Grupa starsza
I miejsce
Monika Kaczmarczyk
II miejsce
Agnieszka Mazur
III miejsce
Ewa Wysocka
Błażej Babiuch
Jolanta Pyka
Gratulujemy wszystkim nagrodzonym uczestnikom dyktanda.
Dziękujemy Pani Helenie Krawczyk za pomoc w przeprowadzeniu konkursu.
Tekst dla dzieci
Wigilijny nastrój
Nadchodzi Boże Narodzenie. Prószy drobniutki śnieżek. Zaaferowani ludzie z niebywałym pośpiechem kupują najróżniejsze podarunki. W Wigilię przystroją bożonarodzeniowe drzewko różnokolorowymi łańcuchami i bombkami. Jarzyć się będzie mnóstwo lampionów o kształcie biało-czerwonych muchomorów.
Wierzy się, że prezenty darowuje Święty Mikołaj w purpurowym przyodziewku. Uniósłszy się w górę wrzuca je przez otwór w dachu wszystkim dzieciom. Nie przyniósł tym razem niegrzecznym dzieciom rózeg. Tegoroczne dary dostarczył tuż przed pierwszą gwiazdką i złożył pod pobłyskującą choinką. Czegóż tam nie ma: różowy, zdalnie kierowany samochód dla malucha, turkusowe wstążki dla Katarzyny, bransoletka dla Elżbiety, beżowa spódnica dla małżonki i buraczkowo-brązowy prążkowany sweter dla męża. Później całe towarzystwo rozsiada się przy wigilijnym stole i próbuje dwunastu potraw.
Tekst dla młodzieży i osób starszych
Nowy domek Kangurzycy
Wyszedłszy spomiędzy rozłożystych drzew rosnących na skraju lasu, Puchatek ujrzał nieopodal pojedynczo rosnącego modrzewia na wpół rozwalającą się chatynkę. - Tam do licha - powiedział półgłosem do siebie - kiedym tu przechodził poprzednio, a było to w przeddzień przedwczorajszka (jeśli w ogóle tak to rzec można), żadnej ruiny tu nie było. Czyżbym miał jakieś halucynacje? Podniósł łapki do ócz i przymrużywszy raz jedno, raz drugie ślepko, z lekka sapiąc, spoglądał w dal. Raz-dwa zorientował się, że z tego miejsca niewiele zobaczy, gdyż czerwonawozłote słońce, baraszkujące z chmurkami na południo-zachodzie świeciło mu prosto w oczy, nie pozwalając niemalże nic dostrzec. Ho, ho - zamruczał miś - muszę pójść naprzeciwko, żeby dostrzec cokolwiek bądź. I wyruszył. Zrazu szedł po omacku, nieco oślepiony, ale już wkrótce dwuipółmetrowe świerki skutecznie zacieniły dróżkę i Puchatek, podśpiewując: "hopsa, hopsasa!", powędrował na przeciwległy kraniec polany. - Stamtąd widziałem co innego - mruknął, pocierając raz po raz łapką po czubku noska, który z nagła zaczął go podejrzanie swędzieć. - Przysiągłbym doprawdy, że była to chatynka na poły zgruchotana i nienadająca się do niczego. A z tej strony widzę, że jest to zupełnie porządny, dwupiętrowy domek z poddaszem niewymagający w ogóle żadnej naprawy!
Konkurs na najaktywniejszego czytelnika
W czasie wakacji Gminna Biblioteka Publiczna w Kochanowicach zorganizowała konkurs na najaktywniejszego czytelnika. Laureatem konkursu został Janusz Pach. W nagrodę otrzymał dyplom oraz książkę. Gratulujemy.
Wakacje w bibliotece
W czasie wakacji biblioteki zorganizowały zajęcia dla dzieci. Od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 - 12:00 dzieci mogły układać puzzle, rozwiązywały krzyżówki, rysowały i grały w gry planszowe.
Cała Polska Czyta Dzieciom
Dnia 21 czerwca już po raz drugi w tym roku panie bibliotekarki odwiedziły przedszkole w ramach akcji "Cała Polska Czyta Dzieciom". Dzieci wysłuchały baśni pt. "Jaś i fasola". Bajka opowiada historię tytułowego Jasia, syna biednej wdowy. Pewnego dnia matka wysyła Jasia na targ, aby sprzedał ostatnią krowę, ale Jaś wymienia ją na magiczne fasolki. Rozzłoszczona matka wyrzuca nasiona za okno, a następnego dnia wyrasta z nich gigantyczna roślina, która sięga aż do chmur. Jaś wspina się po łodydze fasoli ku niebu, aż dociera do wielkiego zamku zamieszkiwanego przez olbrzyma. Zwiedziwszy komnaty zamku, znajduje w nich magiczną kurę znoszącą złote jajka, kradnie ją i wraca z nią do domu. Po pewnym czasie Jaś postanawia ponownie wybrać się do zamku olbrzyma w nadziei na znalezienie jakiegoś cudownego lekarstwa. Tym razem jego łupem staje się magiczna harfa, przynosząca zdrowie i dobre samopoczucie każdej osobie słuchającej wydobywających się z niej dźwięków. Gdy chłopiec ucieka z nią, harfa zaczyna wołać o pomoc swojego właściciela. Olbrzym rozpoczyna pościg za Jasiem, ale Jaś – zszedłszy pierwszy po łodydze fasoli na ziemię – ścina ją, powodując śmiertelny upadek olbrzyma. Jaś i matka, dzięki ukradzionej kurze i harfie, wiodą od tego czasu spokojne i dostatnie życie.
Odwiedziny przedszkolaków
Dnia 20 czerwca 2012 roku dzieci z przedszkola w Kochanowicach odwiedziły naszą bibliotekę. Dzieci oglądały książki dla najmłodszych, zapoznały się z zasadami układania książek na półkach oraz usłyszały pogadankę o szanowaniu książek.
Konkurs "Ładnie czytam"
Dnia 29.05.2012 Gminna Biblioteka Publiczna Fila w Lubecku
zorganizowała konkurs "Ładnie czytam" dla klas I-III
Klasa I
I miejsce - Kaczmarczyk Zuzanna
I miejsce - Kus Weronika
II miejsce - Osuch Piotr
Klasa II
I miejsce - Pollok Wiktora
II miejsce - Dubiel Olga
II miejsce - Petryk Olga
Klasa III
I miejsce - Ganzera Melania
II miejsce - Kopyto Aleksandra
II miejsce - Sikorska Monika
Każdy uczestnik finału otrzymał nagrodę książkową i dyplom,
a publiczność zgromadzona w bibliotece słodycze
W dniu 6 czerwca FB w Kochcicach wraz z udziałem nauczycieli zorganizowała spotkanie uczniów klas I-III. Celem spotkania była prezentacja umiejętności uczniów tych klas. W spotkaniu pt.”Ładnie czytam, śpiewam , recytuję” wzięło udział ok. 60 uczniów.
W kategorii - ładnie czytam -czytali:
Wręczycki Cezary - kl. I
Puchała Miłosz – kl. II
Kaniecka Ariadna - kl. III
W kategorii – ładnie śpiewam – śpiewali:
Chmiel Klaudia – kl. I
Brzezina Paweł – kl. II
Droździok Martyna – kl. III
W kategorii ładnie recytuję – recytowali:
Kuc Bartosz – kl. I
Olszewski Jakub – kl. II
Nowak Martyna – kl. III
Widownia również brała czynny udział. Odpowiadała na pytania dotyczące czytanych tekstów, śpiewała razem ze swoimi kolegami,uważnie słuchała recytowanych wierszy. Uczestnicy otrzymali nagrody .
Laureatami konkursu przeprowadzonego w dniu 10 czerwca br. w GBP w Kochanowicach zostali:
Ostrowska Maja - klasa I
Schulz Marcin - klasa I
Nobielski Adam - klasa II
Wołowczyk Weronika - klasa II
Chmiel Julia - klasa III
Walter Michał - klasa III
III wiosenny turniej warcabowy
Już po raz trzeci filia Gminnej Biblioteki Publicznej i świetlica
szkolna przy Zespole Szkół w Lubecku zorganizowały turniej warcabowy. W
rozgrywkach wzięło udział 52 uczniów szkoły podstawowej, którzy
rozegrali po 8 rund w dwóch kategoriach wiekowych.
Zwycięzcami turnieju zostali:
Klasy I-III
I miejsce - Bartosz Tudzio
II miejsce - Maciej Kaczmarczyk
III miejsce - Bartosz Andryszczak
Klasy IV-VI
I miejsce - Nikola Cziudaj
II miejsce - Mateusz Jaworek
III miejsce - Kacper Burzyk
Zwycięzcy turnieju otrzymali dyplomy i nagrody, a pozostali uczestnicy
poczęstowani zostali słodyczami.
Organizatorzy turnieju warcabowego pani Gabriela Rurańska i pan
Przemysław Sadziak wspomagani byli przez uczniów klasy VI Kamila Świerca
i Martina Krysia.
Cała Polska Czyta Dzieciom
W ramach akcji ”Cała Polska Czyta Dzieciom” panie bibliotekarki z placówek bibliotecznych w Kochanowicach,
Kochcicach i Lubecku czytały dzieciom z przedszkola bajki i baśnie. Dzieci z ciekawością słuchały opowieści o
bohaterach książek i śledziły ich losy.
Filia Biblioteczna w Kochcicach
GBP Kochanowice
Filia Biblioteczna w Lubecku
Konkurs plastyczny "Internet łączy"
Gminna Biblioteka Publiczna w Kochanowicach oraz jej filie w Kochcicach i Lubecku zorganizowały konkurs plastyczny pt.
„Internet łączy i bawi ludzi”.Uczniowie szkół podstawowych, przedstawili swoje wyobrażenia roli i funkcji internetu na co dzień w formie plastycznej.
Dziękujemy bardzo za współpracę Paniom Hannie Puchalskiej i Joannie Malinowskiej ze świetlicy w Szkole Podstawowej.
Laueratami konkursu zostałi:
I miejsce Daria Wołowczyk
II miejsce Łukasz Kasperek
III miejsce Oliwia Szpak
Wyniki Konkursu Czytelniczego utworów Jana Brzechwy
Dnia 8 grudnia 2011 r. miał miejsce Konkurs Czytelniczy utworów Jana Brzechwy przeprowadzony przez Gminną Bibliotekę Publiczną wspólnie ze Szkołą Podstawową.
W konkursie brali udział uczniowie klas I - III. Uczniowie z klasy I wykonywali prace plastyczne do wierszy Jana Brzechwy, natomiast klasy II i III pisały test oraz odpowiadały na pytania zadawane przez komisję w składzie:
Maria Hadzik - dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej, Zofia Grus, Ewa Konfederak - wychowawczyni klasy IIa oraz Anita Menzel - wychowawczyni klasy IIb.
Do konkursu dzieci zostały przygotowane przez wychowawców: klasy I - Danutę Kaczugę i Renatę Chruścińską, klasy II - Ewę Konfederak i Anitę Menzel, klasy III - Joannę Zawieruchę i Grażynę Borecką.
Nagrody w konkursie ufundowała Gminna Biblioteka Publiczna w Kochanowicach
Laueratami konkursu zostałi:
Klasa Ia
I miejsce Wiktoria Kubacka
II miejsce Nikola Filipiak
III miejsce Magdalena Huć
Klasa Ib
I miejsce Julia Tabor
II miejsce Aleksandra Krawczyk
III miejsce Natalia Imiołczyk
Klasa IIa
I miejsce Julia Jaroń
II miejsce Mikołaj Blacha
II miejsce Sabina Zakrzewska
Klasa II b
I miejsce Weronika Wołowczyk
II miejsce Patrycja Ostrowska
III miejsce Roksana Borecka
Klasa IIIa
I miejsce Kinga Jeziorska
II miejsce Dominika Skubis
II miejsce Wiktoria Stępień
Klasa IIIb
I miejsce Piotr Kulisz
II miejsce Michał Walter
III miejsce Nikola Zając
WYNIKI GMINNEGO DYKTANDA
Dnia 3 grudnia 2011r. Gminna Biblioteka Publiczna w Kochanowicach przeprowadziła już po raz XIII Gminne Dyktando. Wzięło w nim udział 41 osób. Dyktando zostało zorganizowane dla dwóch kategorii wiekowych: młodszej (do 12 lat) i starszej.
Laureaci konkursu:
Grupa młodsza
I – Monika Wolka
II – Zuzanna Maruszczyk
III - Marta Franke i Wiktoria Ratyńska
Grupa starsza
I – Ewa Wysocka
II – Jolanta Pyka
III – Katarzyna Kopyto
Wszystkim zwycięzcom gratulujemy!
Tekst dla grupy młodszej:
W dżungli indyjskiej pory roku zmieniają się niepostrzeżenie. Mogłoby się zdawać, że istnieją tylko dwie: pora dżdżu i pora suszy,
jednakże baczny obserwator bez trudu potrafi wykryć, pomiędzy potokami ulewy a obłokami kurzu i roślinnego próchna, następstwo wszystkich
czterech pór roku. Wiosna jest spośród nich najcudowniejsza. Jednego dnia w całej naturze czuć jakieś znużenie; duszne powietrze
przepełniają wonie, które nie wiadomo dlaczego stają się stare i stęchłe. Nazajutrz - choć oko żadnej zmiany dookoła nie spostrzega -
wszelkie zapachy tchną czarowną świeżością, wszystkim mieszkańcom dżungli wąsy drżeć poczynają aż do cebulek, a sierść zimowa długimi
splątanymi pasmami opada im z boków. Potem przejdzie deszczyk niewielki i wraz wszystkie drzewa, krzaki bambusy, mchy i rośliny o soczystych
liściach budzą się z szmerem wzrastania, jemu zaś dniem i nocą towarzyszy stłumiony dźwięk, owo nieustannie wibrujące brzmienie, którego
nie można nazwać ani brzęczeniem pszczół, ani hukiem płynących wód, ani szelestem wichru w wierzchołkach drzew, tylko radosnym gwarem całej
natury witającej światło i ciepło.
Tekst dla grupy starszej:
Dyktando autorstwa prof. Jerzego Podrackiego
Marzenia i mrzonki
Jako niespełna pięcioipółletni brzdąc nie raz, nie dwa snułem marzenia o podróżach w nieznane krainy. Dziś, przyprószony co nieco siwizną nauczyciel polonista, mógłbym je sfinalizować. Niestety, improwizowane naprędce codwutygodniowe konsultacje z małżonką i córką jedynaczką okazywały się nazbyt nużące. Pierwsza z nich, na przemian rozpromieniona i roztrajkotana, chodząc wkoło stołu, powtarzała w kółko nieswoim głosem:
- Nie po to harowaliśmy w oświacie tyle lat, żeby teraz gdzie bądź, kiedy bądź, jak bądź i na co bądź wszystko roztrwonić.
- Tak, tak – potakiwałem – hiperinflacja wprawdzie minęła, ale wskaźnik cen zmierza wciąż wzwyż i wcale nie zamierza się zniżyć.
Jak by sfinansować wspólny wojaż? Za półdarmo niczego sensownego się nie dostanie. Całorocznych oszczędności – jakkolwiek by liczyć – na pewno nie wystarczy, gdyż superzarobków nie osiągała też nigdy moja żona, ekskierowniczka Szkoły Podstawowej nr 5 w Busku Zdroju.
Córuchna, zatrudniona także w budżetówce niemundurowej, tupnęła nóżką w upstrzonej cętkami ciżemce i powiedziała: - Niechżeż wujostwo spieniężą z pięć guldenów holenderskich albo sięgną do konto w Banku Śląskim SA.
- Niechby zapłacili z nami fifty-fifty – zaproponowałem półszeptem i trochę półżartem, żeby moja unurzana w miodzie pożądliwość nikogo nie użądliła.
Konkurs ortograficzny
DYKTANDO
GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W KOCHANOWICACH, ul LUBLINIECKA 5
ZAPRASZA W DNIU 03 GRUDNIA 2011 ROKU O GODZ. 14:00 NA
GMINNE DYKTANDO
KTÓRE BĘDZIE PRZEPROWADZONE
W DWÓCH GRUPACH WIEKOWYCH
I GRUPA DO LAT 12
II GRUPA MŁODZIEŻ OD LAT 13 ORAZ DOROŚLI
CHĘTNI MOGĄ ZGŁASZAĆ SWÓJ UDZIAŁ OSOBIŚCIE w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kochanowicach, ul. Lubliniecka 5
LUB TELEFONICZNIE / 034 3533135 /
NAJLEPSZE PRACE ZOSTANĄ NAGRODZONE
Wakacje w bibliotece
W czasie wakacji zachęcamy dzieci i młodzież do odwiedzenia biblioteki.
Zapraszamy na
- rozwiązywanie szarad,
- krzyżówek
- rebusów
- mini-konkursy plastyczne
- ortograficzne
- czytelnicze
- gry i zabawy planszowe
W każdą środę w godz 10:00 - 12:00 zapraszamy wszystkie dzieci na bezpłatny kurs komputerowy, na którym informatyk pokaże jak korzystać z wyszukiwarki i przeglądarki internetowej, poczty email, stron internetowych oraz edytorów tekstu. Będzie możliwość również zagrania w gry komputerowe.
Wystawa prac plastycznych
Konkurs „Ładnie czytam”
W dniu 18 maja 2011 r. w filiach bibliotecznych w Kochcicach i Lubecku, a w dniu 20 maja 2011 r. w GBP w Kochanowicach odbył się konkurs czytelniczy „Ładnie czytam” dla dzieci z klas I-III szkół podstawowych. Uczestnicy konkursu czytali ulubione bajki i wiersze, a słuchający ich uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące treści tych utworów. Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe, a wszyscy zebrani zostali poczęstowani słodyczami.
Laureaci konkursu w GBP w Kochanowicach:
Klasa I
Gomoluch Aleksandra
Jaroń Julia
Jonienc Dominik
Kempa Patryk
Klasa II
Gruszczyńska Aleksandra
Kulisz Piotr
Olczyk Robert
Walter Michał
Klasa III
Radek Weronika
Sowa Roksana
Stachura Agata
Zakrzewski Dawid
Laureaci konkursu w filii w Kochcicach:
Klasa I
Miejsce I Tkocz Paulina
Wyróżnienie: Puchała Miłosz
Szuster Weronika
Klasa II
Miejsce I Droździok Martyna
Wyróżnienie: Ploska Błażej
Pietrek Anna
Klasa III
Miejsce I Chudzik Andżelika
Wyróżnienie: Droździok Natalia
Dawidziak Adam
Laureaci konkursu w filii w Lubecku:
Klasa I
Zalas Emilia
Andryszczak Bartosz
Janisz Alicja
Klasa II
Zygoń Dominik
Matysek Katarzyna
Podyma Kamil
Klasa III
Korabik Zofia
Szeliga Kasandra
Koza Magdalena
„II Wiosenny Turniej Warcab”"
W dniach 21-22.03.2011 r. odbył się „II Wiosenny Turniej Warcab Klasycznych” zorganizowany przez Bibliotekę Publiczną filia w Lubecku i świetlicę szkolną przy Zespole Szkół w Lubecku. W turnieju wzięło udział 43 uczniów, rozegrano po 8 rund w dwóch kategoriach wiekowych:
Klasy I-III SP
I miejsce – Sikorska Monika
II miejsce – Kaczmarczyk Maciek
III miejsce – Spik Marek
Klasy IV-VI SP
I miejsce – Cziudaj Nikola
II miejsce – Łebek Robert
III miejsce – Burzyk Kacper
Zwycięzcy turnieju otrzymali dyplomy i nagrody, a pozostali uczestnicy poczęstowani zostali słodyczami.
Organizatorami „II Wiosennego Turnieju Warcab Klasycznych” byli pani Gabriela Rurańska i Przemysław Sadziak wspomagani przez Kamila Świerca i Martina Krysia uczniów klasy V Szkoły Podstawowej.
Konkurs "Andersen i jego baśnie"
Gminna Biblioteczna Publiczna w Kochanowicach wraz z wychowawczyniami klas I - III z Zespołu Szkół w Kochanowicach zorganizowały konkurs literacko-plastyczny pt.
"Andersen i jego baśnie". Finał konkursu odbył się 21.12.2010r.
Klasy pierwsze wykonały prace plastyczne. Dzieci wykazały się dużą wyobraźnią malując obrazki do baśni
Hansa Christiana Andersena. Wystawę najpiękniejszych rysunków można obejrzeć w szkole.
Laureaci konkursu plastycznego:
Klasa Ia
Bartosz Grus
Jakub Matusek
Sabina Zakrzewska
Klasa Ib
Roksana Borecka
Marta Kaczmarczyk
Bartłomiej Popanda
W finale konkursu literackiego dzieci pracowały w 3 - osobowych grupach reprezentujących poszczególne klasy. Uczestnicy zostali wyłonieni w drodze eliminacji klasowych.
Dzieci musiały wykazać się dużą znajomością utworów H. CH. Andersena, żeby prawidłowo odpowiedzieć na pytania dotyczące treści baśni czy odgadnąć, z którego utworu pochodzi dany rekwizyt
oraz ułóżyć puzzle w jak najkrótszym czasie.
Laureatami konkusru zostali:
Klasa IIa:
Kinga Jeziorska
Julia Krawczyk
Robert Olczyk
Klasa IIb
Kamila Majczak
Piotr Kulisz
Michał Walter
Klasa IIIa
Zuzanna Maruszczyk
Jakub Nicpoń
Mateusz Prandzioch
Klasa IIIb
Agata Morawiak
Grzegorz Imiołczyk
Dawid Schlisyk
WYNIKI GMINNEGO DYKTANDA
Dnia 4 grudnia 2010r. Gminna Biblioteka Publiczna w Kochanowicach przeprowadziła już po raz dwunasty Gminne Dyktando. Wzięło w nim udział 30 osób. Dyktando zostało zorganizowane dla dwóch kategorii wiekowych: młodszej (do 12 lat) i starszej.
Laureaci konkursu:
Grupa młodsza
I – Błażej Babiuch
II – Monika Wolka i Agnieszka Huć
Grupa starsza
I – Monika Kaczmarczyk
II – Ewa Wysocka
III – Agata Mikuda i Joanna Grześczyk
Wszystkim zwycięzcom gratulujemy!
Tekst dla grupy młodszej:
Na Saharze jest przez cały rok gorąco i sucho. W niektórych częściach pustyni przez kilkadziesiąt lat nie spada ani kropla deszczu. Brak wody powoduje wyjątkowo trudne warunki życia roślin. Tylko z rzadka można tu spotkać pojedyncze kępki odpornych na suszę traw, lub kolczastych krzewów. Wielkie wahania temperatury w ciągu doby powodują pękanie i kruszenie się skał. Wiatry na pustyni mają często charakter trąb powietrznych, które unoszą ogromne ilości piasku i pyłu, tworząc tak zwane burze pyłowe.
Tekst dla grupy starszej:
Arcyprzygoda superpolicjanta
Jednakże teraz nie czas było na rozważania: Drogą w poprzek skweru, a właściwie nieco na skos, przebiegł jakiś niby-osiłek. „Niby”, bo wlókł za sobą worek z niemałym trudem. „A przecież nie byłby to żaden wysiłek dla osiłka”, skonstatował melancholijnie Wilhelm. Nie mógł jednak się zorientować, co mogłoby być zawartością worka. Czy była to zheblowana
po bokach stępka okrętowa, czy przykrótka trombita, a może nawet miniszezlong z jednym oparciem w kształcie wielkiej agrafki? Naraz mężczyzna zachwiał się i upuścił ładunek. Potężne „łubu-du” zakłóciło ciszę wietrznego wieczoru, a ta niby-trombita czy quasi-stępka stoczyła się prosto pod koła przejeżdżającego tira. Pisk opon nagle hamowanego wozu przeraził osiłka, który zsiniały z bólu czy strachu znienacka osunął się na ziemię tuż-tuż obok Wilhelma. Wtem ze śledzonego przez Wilhelma żelazobetonowego gmachu-bunkra, wybiegł ktoś, w kim Wilhelm rozpoznał skwaśniałego kontradmirała, wiceprezesa zarządu. Pamiętał go z baru ”Hoża Kałamarnica” na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Wiedział, że spotkanie tych dwu, a właściwie trzech, bo ku nim pędził właśnie wściekły kierowca TIR-a, nie wróży nic dobrego. Chciał się więc po kryjomu i po cichu wycofać zza swego ukrycia, by nie być niepotrzebnym świadkiem, ale niechcący zawadził końcem buta o stary szlauch, leżący wzdłuż dróżki, i rymnął wprost pod nogi wpółmartwego niby-osiłka…Obudził się po trzynastoipółgodzinnym letargu, w miniklinice, obok zharatanego kontradmirała i rozpłatanego wpół osiłka. Strzeż się tirowców!- powtarzał odtąd do końca życia.
|
|
Odwiedziny przedszkolaków z Droniowic
Konkurs pt. "Ładnie czytam" dla dzieci klas I - III
Laureatami konkursu przeprowadzonego w dniu 10 czerwca br. w GBP w Kochanowicach zostali:
Klasa I
Skubis Dominika
Jeziorska Kinga
Kulisz Piotr
Walter Michał
Klasa II
Stachura Agata
Pawełczyk Weronika
Razik Aleksandra
Imiołczyk Grzegorz
Klasa III
Gołek Patrycja
Sowa Kamil
Kandora Kacper
Burek Adam
Laureatami konkursu czytelniczego w filii w Lubecku zostali:
Klasa I
Klisik Magdalena
Bal Julia
Matysek Katarzyna
Klasa II
Kaczmarczyk Dominika
Foks Łukasz
Wegera Kamila
Klasa III
Musik Natalia
Burzyk Kacper
Reska Krystian
Laureaci konkursu czytelniczego w filii w Kochcicach:
Klasa I
Pietrek Anna
Droździok Nicola
Droździok Martyna
Klasa II
Chudzik Andżelika
Kania Mateusz
Kaszuba Mateusz
Klasa III
Paruzel Weronika
Seget Wiktoria
Olszewska Aleksandra
Dziękujemy wychowacom klas za przygotowanie dzieci do konkursu
CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM
Dnia 26 maja 2010 roku, pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej w ramach akcji "Cała Polska
czyta Dzieciom", odwiedzili dzieci w przedszkolu w Kochanowicach.
Dzieci z grup starszych wysłuchay baśni Hansa Christiana Andersena pt. "Dziewczyna, która podeptała chleb", a dzieci młodsze wysłuchały opowiadania Szewczyk Dratewka.
Wystawa prac konkursowych "Lublinieckie - ja jestem właśnie stąd"
W dniach od 5 - 25 maja 2010 r. w bibliotece w Kochanowicach można było oglądać prace plastyczne uczniów klas I - III szkół podstawowych naszej gminy.
Rysunki zostały wykonane na konkurs związany z II Dniem Śląskim pod hasłem "Lublinieckie - ja jestem właśnie stąd".
Konkurs Szachowy
Dnia 9 marca 2010 roku w filii GBP w Lubecku miał miejsce turniej szachowy. W rozgrywkach szachowych wzięły udział 34 osoby w 2 grupach wiekowych:
Klasa 1-3
1. Foks Łukasz
2. Kaczmarczyk Dominika
3. Burzyk Kacper
Klasa 4-6
1. Wieczorek Jakub
2. Kokot Michał
3. Pawelczyk Kamil
WYNIKI KONKURSU ORTOGRAFICZNEGO
Dnia 14 LISTOPADA 2009 roku Gminna Biblioteka Publiczna przeprowadziła już po raz jedenasty
Gminny Konkurs Ortograficzny. Wzięło w nim udział 27 osób. Konkurs został zorganizowany dla
dwóch kategorii wiekowych: młodszej (do 12 lat) i starszej (powyżej 13 lat).
Laureaci konkursu:
Grupa starsza:
I - Wysocka Ewa
II - Matusek Martyna
III - Stachura Joanna, Kaczmarczyk Monika
Grupa młodsza:
I - Babiuch Błażej
II - Kompała Jolanta
III - Kula Jesika, Płonka Michał
Wszystkim zwycięzcom gratulujemy.
Tekst grupy starszej:
Naraz, przycisnąwszy chrust jakiś, spowodowałem trzask, nie głośniejszy od bzyku muchy, na tyle jednak głośny, iż dziewczę usłyszało go i
przestraszone spojrzao w mą stronę. Chcąc nie chcąc chrząknąłem z emocji, co tak ją przeraziło, iż krzyknąwszy z cicha uniosła się zrazu,
by wnet na powrót plusnąć do wody. I wtedym ujrzał - o miły Czytelniku, uwierzyszli w to? - że od pasa w dół dziewica owa pokryta była łuską
niby jaka ryba, tyle tylko, i koloru jej całego ciała (pół-Indianki, jak mniemam) będąc. A gdy pod wodą znikała, przez chwilę widziałem
jej kształtny miniogonek, ozdobiony jak srebrno-złota bransoleta. W tymże momencie poczułem tępe uderzenie i straciem przytomność. Kiedym się
ocknął, po (jakem potem obliczył) ponaddwudziestodwugodzinnej malignie, leżałem na wprost mej groty, a wierna koza lizała mą głowę, ze skr na
skroni przeciętą na pół. Więcej nicem takiego już nie widział, tylko kiedy niekiedy ta syrena nawiedzała mnie we śnie.
Tekst grupy młodszej
Nadbrzeżne fale zaledwie bełkotały z cicha, rozpływając się łagodnie po piaskach. Nagle wśród tego spokoju natury rozległ się drący głos starego:
-Litwo, Ojczyzno moja! ... W piersi coś urwało się i szło na kształt fali od serca wyżej i wyżej, tłumiąc głos, ściskając za gardło. Wezbrana fala
przerwała tam woli. We łkaniu, jakie nim wstrząsnęło, nie było bólu, ale tylko nagle rozbudzona niezmierna miłość.
Konkurs Czytelniczy 2009
Gminna Biblioteka Publiczna w Kochanowicach oraz jej filie w Kochcicach i Lubecku. zorganizowały
w czerwcu konkurs czytelniczy dla dzieci z klas od I-III szkół podstawowych. Konkurs miał na celu
zwrócenie uwagi na interpunkcję i możliwości interpretacji czytanych utworów. Uczniowie czytali
wiersze lub opowiadania. Publiczność, którą były pozostałe dzieci, odpowiadała na pytania związane
z czytanymi tekstami.
Laureatami konkursu zostali:
ZS w Kochanowicach
Klasa I
I - Agata Morawiak
II - Sonia Nowakowska
III - Jakub Nicpoń
IV - Zuzanna Maruszczyk
Klasa 2
I - Mateusz Styczyrz
II - Marta Franke
III - Barbara Kazek
IV - Julia Prandzioch
Klasa 3
I - Joanna Pyzik
II - Joanna Nowińska
III - Szymon Kasprzak
IV - Marzena Pyka
ZS w Lubecku
Klasa 1
I - Sonia Szymała
II - Julia Dybowska
III - Weronika Synowiec
Klasa 2
I - Klaudia Nyzik
II - Anna Grabolus
III - Kacper Burzyk
Klasa 3
I - Kamil Świerc
II - Jakub Piskoń
III - Agnieszka Podyma
ZS w Kochcicach
Klasa 1
I - Andelika Chudzik
II - Mateusz Kania
III - Adam Dawidziak
Klasa 2
I - Weronika Paruzel
II - Klaudia Rubiś
III - Wojciech Gambuś
Klasa 3
I - Jakub Pietrek
II - Natan Rozkosz
III - Mateusz Kuc
Cała Polska Czyta Dzieciom
Dnia 12 czerwca 2009 roku, pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej w ramach akcji "Cała Polska
czyta Dzieciom", odwiedzili dzieci w przedszkolu w Kochanowicach.
Dzieci z grup starszych wysłuchały baśni Hansa Christiana Andersena a dzieci młodsze wysłuchały wierszy Juliana Tuwima.
Spotkanie autorskie z Marcinem Pałaszem
11 maja 2009 r. Biblioteka Śląska w Katowicach zorganizowała w ramach akcji "Nieco cudackie fanaberie
literackie" spotkanie autorskie z Panem Marcinem Pałaszem w naszej bibliotece. W związku z remontem budynku,
spotkanie odbyło się w sali konferencyjnej Urzędu Gminy. Na spotkanie z autorem popularnych książek dla dzieci
zostały zaproszone klasy IV. Pan Marcin Pałasz ciekawie opowiadał o sobie, swojej pracy pisarskiej, o potrzebie
uważnego patrzenia na świat, wyłapywania ciekawych zdarzeń i zapisywania ich. Dzieci na spotkaniu zadawały pytania autorowi.
Spotkanie przebiegało w bardzo miłej i sympatycznej atmosferze.
Książki Pana Marcina Pałasza, które można wypożyczyć w naszej bibliotece:
Dzieci, które wzięły udział w spotkaniu
KONKURS ZNAJOMOCI WYBRANYCH LEKTUR KLASY II
Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci zorganizowano "Konkurs znajomości wybranych
lektur w klasach I - II". Współorganizatorami były Panie: Aneta Menzel i Ewa Konfederak (nauczycielki ze Szkoły
Podstawowej w Kochanowicach) oraz GBP w Kochanowicach.
Konkurs przeprowadzono w dniu 3 kwietnia 2009 roku wśród uczniów klas drugich. Celem konkursu
było m. in. sprawdzenie stopnia znajomości lektur, kształcenie umiejętności kojarzenia
faktów z lektur, umożliwienie uczniom prezentowania zdobytej wiedzy.
Uczestnicy konkursu wykazali się dużą znajomością treści lektur obowiązujących w klasach I - II. Wszystkie dzieci
zostały poczęstowane słodyczami.
Odwiedziny "Niedźwiedzi" w bibliotece
Wodzenie niedźwiedzia to tradycja karnawałowa kultywowana w niektórych wsiach na Śląsku.
Barwny korowód złożony z przebierańców, wśród których są m. in. kominiarz, leśnik, cyganka,
diabeł, lekarz, policjant, śmierć i para nowożeńców, prowadzą na postronku "niedwiedzia".
Niedźwiedź w tradycji ludowej symbolizuje wszelkie zło, jakie spotyka człowieka, z tego też
powodu nie jest puszczany wolno, lecz prowadzony na uwięzi. Grupa, najczciej w towarzystwie
muzyków (akordeon, bęben), chodzą od domu do domu. Każda gospodyni domu powinna zatańczyć z
niedźwiedziem, bo to wróży szczęście na cały rok, gospodarz z kolei powinien poczęstować wodzących
niedźwiedzia wódką. W razie próby wymigania się od tych powinnśoci, diabeł bądź kominiarz smarują
gospodarzom twarze sadzą. Gospodarze, w ramach podziękowań za odwiedziny, składają wolne datki bądź
też częstują słodyczami.
Jednym z pierwszych, którzy wspominali o wodzeniu niedźwiedzia był Józef Lompa w 1842 roku.
Przypuszcza on, że zwyczaj ten sięga XIV lub XV wieku, kiedy to na Śląsku można było jeszcze
spotka niedźwiedzie, siejące czasami spustoszenie w zagrodach chłopskich. Obecnie, kiedy korowód
zbliża się do domostwa, jego domownicy próbują wykupić się od nieszczęść pieniędzmi, słodyczami
czy alkoholem. Dawniej wykupywali się jajkami, piernikiem czy mąką. Wodzenie niedźwiedzia odbywa
się najczciej w przedostatnią sobotę karnawału.
Grupa wodząca niedźwiedzia bardzo często płata różne drobne figle - zatrzymuje samochody by
wręczyć "mandaty" za nieistniejące przewinienia jak zbyt mocno napompowane opony etc. Mandaty
te są w rzeczywistoci zaproszeniami na sąd nad niedwiedziem.
Sąd nad niedźwiedziem ma miejsce w ostatnią sobotę karnawału i jest zakończeniem wodzenia.
Przebierańcy, wraz z mieszkańcami wsi spotykają się na zabawie karnawałowej, której ważnym
elementem jest dokonanie osądu na niedźwiedziu - sprawcy wszelkich nieszczęść. Wspólną decyzją
mieszkańców niedźwiedź musi zostać zabity. Wyrok wykonuje myśliwy - niedźwiedź przy wielkim
huku pada martwy na podłogę. Zgon musi powiadczy lekarz bądź pielęgniarka, obecni na zabawie.
Choć niedźwiedź jest martwy okazuje się, że ma on potomka - małego misia (najczęściej jest to
pluszowa zabawka), który jest gwarantem, że tradycja nie zginie i za rok w karnawale znów będzie
się wodzić niedźwiedzia.
WYNIKI KONKURSU ORTOGRAFICZNEGO
Dnia 13 grudnia 2008 roku Gminna Biblioteka Publiczna przeprowadziła już po raz dziesiąty
Gminny Konkurs Ortograficzny. Wzięły w nim udział 34 osoby. Konkurs został zorganizowany dla
dwóch kategorii wiekowych: młodszej (do 12 lat) i starszej (powyżej 13 lat).
Laureaci konkursu:
Grupa starsza:
I - Korzekwa Patrycja
II - Grobara Patrycja
III - Kaczmarczyk Monika
Grupa modsza:
I - Kompała Jolanta
II - Wolka Monika, Mazur Agnieszka
III - Kula Jesika
Laureatka II miejsca grupy starszej:
Wszystkim zwycięzcom gratulujemy.
Tekst dyktanda:
Ostatnio miałam rzadką okazję zwiedzić nowo wybudowany budynek władz gminy, zwany teraz szumnie ratuszem. Było
to w małym miasteczku na Kielecczyźnie, u podnóża Gór Świętokrzyskich. Gmach ratusza oddano by bez wątpienia wcześniej,
gdyby nie to, że wewnątrz budynku zażyczono sobie dodatkowych urządzeń sygnalizacyjno-alarmowych, a ich instalowanie
szło bardzo pomału. Kierownictwo budowy miało do rozstrzygnięcia niebłahy problem: oddać nie w pełni wykończony
budynek na rocznicę porozumień sierpniowych, czyli też przeciągnąwszy termin i naraziwszy się władzom, oddać
jednakże obiekt w całości wykończony. Zwyciężyła zawodowa solidność i chęć nienarażenia przyszłych użytkowników na niemałe przecież trudności, jeśliby prace wykonywano już w trakcie eksploatacji budynku.
Za to, gdy z grupą superdziałaczek samorządowych po raz pierwszy weszłyśmy do nowo oddanego ratusza, ogarnął nas doprawdy niekłamany zachwyt. Równie estetycznego wnętrza nie można by chyba znaleźć gdzie indziej w całym województwie. W korytarzu, a raczej trzeba by powiedzieć - w foyer - naprzeciwko głównego wejścia i nieopodal informacji, spod ażurowych abażurów fajansowych kinkietów przeświecała delikatna, niby-księżycowa poświata, jakby utkana ze srebrzystej żorżety. Wnętrze było stylizowane. W głównej sali konferencyjnej pąsowe kurtyny, zwieszające się spod sufitu, były dobrze zharmonizowane z beżowymi obiciami krzeseł. A kiedy znienacka rozjarzyły się światła, nie sposób było nie wyrazić uznania projektantom tego ekstraratusza.
Miałoby się ochotę odwiedzać co dzień ten piękny budynek. Na razie jednak nie będę tu przychodzić zbyt często, gdyż jako zagorzała fanka kapeli heavymetalowej "Zgryz Pizz" wybieram się na koncert do Skarżyska-Kamiennej. Ale po powrocie będę na pewno często odwiedzać nowy ratusz, li tylko po to, by nasycić oczy pięknem jego wnętrza.
Odwiedziny przedszkolaków
Naszą bibliotekę odwiedziły przedszkolaki wraz ze swoimi opiekunami.
|