Historia naszej biblioteki
Biblioteka w Kochanowicach powstała w lutym 1957 r. pod nazwą Gromadzka Biblioteka Publiczna. Swoją działalność rozpoczęła w maleńkim pomieszczeniu przy Urzędzie Gminy.
Gminna Biblioteka Publiczna w Kochanowicach

Po licznych przeprowadzkach bibliotekę przeniesiono w roku 1974 do budynku przy ul. Lublinieckiej 5, w którym mieści się do dnia dzisiejszego.

Gminna Biblioteka Publiczna w Kochanowicach jest samorządową instytucją kultury działającą na rzecz społeczności lokalnej poprzez gromadzenie, opracowanie i udostepnianie materiałów bibliotecznych.

Obecnie GBP posiada, oprócz placówki głównej, dwie filie: w Kochcicach i Lubecku. Filia w Kochcicach mieści się w budynku szkoły przy ulicy Parkowej 45, natomiast Filia w Lubecku ma swoją siedzibę w budynku szkolnym przy ulicy Lipskiej 21.

Ogółem wszystkie placówki liczą ponad 32 750 woluminów a wypożyczają rocznie 28 600 woluminów.
Filia w Lubecku
Filia w Kochcicach


Biblioteki oferują bogaty wybór książek z literatury pięknej dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz z literatury popularnonaukowej, jak również czasopism o różnej tematyce. Posiadają także bogaty zbiór encyklopedii, słowników, leksykonów, poradników. Gromadzą zbiory o regionie i Śląsku.

Biblioteki prowadzą różne atrakcyjne formy pracy z czytelnikiem, szczególnie najmłodszym.


  • W ramach akcji "Cała Polska czyta Dzieciom" organizują czytanie bajek dla przedszkolaków, przeprowadzają konkursy czytelnicze, ortograficzne, plastyczne.
  • Co roku biblioteki prowadzą zajęcia w ramach "Ferie i wakacje w bibliotece".
  • GBP współpracuje z przedszkolami i szkołami, realizując lekcje biblioteczne z zakresu edukacji czytelniczej i medialnej.

Kochanowice
Kochcice
Lubecko


W 2005 r., dzięki zakwalifikowaniu się do programu "IKONKA", realizowanego przez Ministerstwo Nauki i Informacji, dwie placówki biblioteczne: w Kochanowicach i Kochcicach, otrzymały bezpłatnie 6 komputerów. Dzięki temu w bibliotekach tych utworzono czytelnie internetowe. Czytelnicy mają możliwość bezpłatnego wyszukiwania informacji w Internecie za pomocą popularnych portali i wyszukiwarek oraz korzystania z poczty elektronicznej.

Od grudnia 2007 roku także w Filii w Lubecku czytelnicy mogą korzystać z darmowego dostępu do internetu.
Copyright 2010 SHIFTER